Boardwalk Basketball Classic

Quick Links:

home

about us

Results

Photo Gallery

Live Broadcast

Ticket Info

Where to eat?

Where to stay?

Sponsors

Records & Bests

Media

 

 

 

All games are played at the Wildwoods Convention Center

2011 Boys Schedules and results

(updated December 28, 2011)

(All boys games unless indicated and are on Court A in the East Hall. Visiting team listed first, Home team listed second. All teams are from New Jersey unless otherwise noted)

MONDAY, DECEMBER 26
2 p.m. – George Betz Memorial Boys Bracket: Visions Academy Charter 31 - Absegami 64 - boxscoresplay-by-playrecap
3:30 p.m. – George Betz Memorial Boys Bracket: Montgomery Blair (MD) 67 - Cape May Tech 63- boxscoresplay-by-playrecap
5:15 p.m. – Bernie McCracken Boys Bracket: St. Joseph 55 - Wildwood 63 - boxscoresplay-by-playrecap
6:45 p.m. – Bernie McCracken Bracket: Monsignor Bonner 32 - Bridgeton 40 - boxscoresplay-by-playrecap

TUESDAY, DECEMBER 27
9:30 a.m. – George Betz Memorial Boys Bracket Consolation Game: Visions Academy 25 - Cape May Tech 43- boxscoresplay-by-play
11 a.m. – Frank McAlarnen Memorial Boys Bracket: Hammonton 49 - Wildwood Catholic 58 - boxscoresplay-by-play
12:45 p.m. – Frank McAlarnen Memorial Boys Bracket: Cherokee 41 - Penns Grove 40- boxscoresplay-by-play
2:15 p.m. – George Betz Memorial Boys Bracket Championship Game: Absegami 58 - Montgomery Blair 57 - boxscoresplay-by-play
4 p.m. – Bernie McCracken Boys Bracket Consolation Game: St. Joseph 52 - Monsignor Bonner 48 - boxscoresplay-by-play
5:30 p.m. – Bernie McCracken Boys Bracket Championship Game: Wildwood 50 - Bridgeton 52 - boxscoresplay-by-play
7:15 p.m. – Jay Craven Memorial Boys Bracket: Metropolitan (N.Y.) 39 - Lower Cape May 70 - boxscoresplay-by-play
8:45 p.m. – Jay Craven Memorial Boys Bracket: Father Judge (PA) 62 - Holy Cross 43 - boxscoresplay-by-play

WEDNESDAY, DECEMBER 28
9:30 a.m. – Frank McAlarnen Memorial Boys Bracket Consolation Game: Hammonton 57 - Penns Grove 50- boxscoresplay-by-play
11 a.m. – Bill Osborn Memorial Boys Bracket: Ocean City 61 - Pleasantville 52- boxscoresplay-by-play
12:30 p.m. – Bill Osborn Memorial Boys Bracket: Archbishop Ryan (PA) 52 - Winslow Township 39- boxscoresplay-by-play
2:15 p.m. – Frank McAlarnen Memorial Boys Bracket Championship Game: Wildwood Catholic 38- Cherokee 41 - boxscoresplay-by-play
4 p.m. – Jay Craven Memorial Boys Bracket Consolation Game: Metropolitan (NY) 48 - Holy Cross 77 - boxscoresplay-by-play
5:30 p.m. – Jay Craven Memorial Boys Bracket Championship Game: Lower Cape May 44 - Father Judge 43 - boxscoresplay-by-play
7:15 p.m. – Dave Lewis Memorial Boys Bracket: Pennsauken 57 - Oakcrest 52 - boxscoresplay-by-play
8:45 p.m. – Dave Lewis Memorial Boys Bracket: Archbishop Wood (PA) 60 - Communications Tech (PA) 59 - boxscoresplay-by-play

THURSDAY, DECEMBER 29
10:30 a.m. – Bill Osborn Memorial Boys Bracket Consolation Game: Pleasantville 38 - Winslow Township 45 - boxscoresplay-by-play
12 noon – Ray Martin Memorial Boys Bracket Vineland 47 vs. Westampton Tech 58 - boxscoresplay-by-play
1:45 p.m. – Ray Martin Memorial Boys Bracket: Wilmington Christian (DE) 52 - Delsea Regional 62 - boxscoresplay-by-play
3:15 p.m. – Bill Osborn Memorial Boys Bracket: Championship Game: Ocean City 33 vs. Archbishop Ryan 52 - boxscores play-by-play
5 p.m. – Dave Lewis Memorial Boys Bracket Consolation Game: Oakcrest 49 vs. Communications Tech 54- boxscoresplay-by-play
6:30 p.m. – Dave Lewis Memorial Boys Bracket Championship Game: Pennsauken 53 vs. Archbishop Wood 62 - boxscoresplay-by-play

FRIDAY, DECEMBER 30
10:30 a.m. – Ray Martin Memorial Boys Bracket Consolation Game: Vineland 54 vs. Wilmington Christian 58 - boxscoresplay-by-play
12 noon – William “Chickie” Ludman Memorial Boys Bracket: Middle Twp. 51 vs. Egg Harbor Twp. 47 - boxscoresplay-by-play
1:45 p.m. – William “Chickie” Ludman Memorial Boys Bracket: Cedar Creek 42 vs. Woodbury 63 - boxscoresplay-by-play
3:15 p.m. – Ray Martin Memorial Boys Bracket Championship Game: Westampton Tech 50 vs. Delsea Regional 48 - boxscoresplay-by-play
5 p.m. – Boardwalk Classic Showcase Game: Holy Spirit 69 vs. Atlantic Christian 29 - boxscoresplay-by-play

SATURDAY, DECEMBER 31
9:45 a.m. – William “Chickie” Ludman Memorial Boys Bracket Consolation Game: Egg Harbor Twp 46 vs. Cedar Creek 30 - boxscoresplay-by-play
11:15 a.m. – William “Chickie” Ludman Memorial Boys Bracket Championship Game: Middle Twp 60 vs. Woodbury 42 - boxscoresplay-by-play
1 p.m. – Andrew Alameno GIRLS Island Championship Game: Wildwood 42 vs. Wildwood Catholic 49 - boxscoresplay-by-play
2:30 p.m. – Andrew Alameno BOYS Island Championship Game: Wildwood 66 vs. Wildwood Catholic 55 - boxscoresplay-by-play

MONDAY, JANUARY 2
CREST SAVINGS BANK presents Cape May County’s BATTLE AT THE BOARDS
12:30 p.m. – Wildwood 43 vs. Lower Cape May 45 - boxscoresplay-by-play
5:30 p.m. – Ocean City 51 vs. Cape May Tech 43 - boxscoresplay-by-play
7 p.m. – Wildwood Catholic 42 vs. Middle Township 45 - boxscoresplay-by-play

 

Boys result from past years: 200420052006200720082009201020112012

2011 Boys Rosters

Girl schedules

 

 

home schedules records sponsors tickets accomodations photos media contacts

Boardwalk Basketball Classic, 157 West Leaming Ave, Wildwood, NJ
Website designed by Christine Mattera and sponsorsed by Crest Savings Bank
Copyright © Boardwalk Baketball Classic. All rights reserved.